Az angol nyelvű szakmai programon mintegy 70, Magyarországról és Romániából érkezett fiatal tudós mutatta be kutatási eredményeit.
A Fiatal Kutatók Nemzetközi Kémiai és Vegyészmérnöki Konferenciáját először 2016-ban rendezték meg Romániában, Kolozsváron. Az előadássorozatot azóta a Magyar, illetve a Román Kémikusok Egyesülete közösen szervezi kétévente.
Idén a Debreceni Egyetem adott helyet a szakmai programnak. Az Élettudományi Épületben 23 fiatal kutató tartott előadást, 35 résztvevő pedig poszteren mutatta be a kutatási eredményeit.
A konferenciasorozat kiemelten fontos a tudományos utánpótlás-nevelésben. A rendezvény az egyetemek, a kutatóintézetek és az iparágak PhD hallgatóinak, posztdoktorainak és fiatal kutatóinak kínál lehetőséget a találkozásra, kutatási témák megvitatására, tudományos eszmecserére, új kutatások inspirálására, új kapcsolatok kialakítására a szorosabb együttműködés érdekében –- mondta a hirek.unideb.hu-nak Kéki Sándor, a DE TTK tudományos dékánhelyettese, a Kémiai Intézet Alkalmazott Kémiai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára.
A fiatal kutatók bemutatkozása előtt két meghívott szakember, Adrian-Alexandru Somesan (Babes-Bolyai Tudományegyetem) és Nagy Péter, a DE Kémia Koordinációs Intézet megbízott igazgatójának előadását hallgathatták meg a résztvevők.
Nagy megtiszteltetés volt számomra ez a felkérés azért is, mert az egyik legfontosabb feladatomnak tartom a fiatal kutatók inspirálását, ösztönzését. Előadásomban azt szemléltettem, hogy a kémiai tudományoknak milyen fontos szerepük van a rákkutatásban, az onkológiai betegségek gyógyításában. Az eredmények bemutatásával is motiválni szerettem volna a jövő tudományos nemzedékét –- emelte ki Nagy Péter professzor.
A konferencián bemutatkozó 68 fiatal kutató közül több mint negyvenen érkeztek hazai intézményekből, közülük 23-an a Debreceni Egyetemről.